HakkımdaNEVZAT SÜER SEZGİN 1947 yılında Konya Ereğli’de doğdu. Devletin değişik okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra 1986 yılında Özel Koru Ana okulu ve Etüd merkezini kurdu. 1998 de Özel Ekin Lisesinin kurucuları arasına katıldı. 2009 yılında okul çalışmalarından emekli oldu .
Eğitim, kadın sorunları, çocuk edebiyatı, insan hakları ile ilgili dernek ve platformlarda sivil toplum çalışmalarını sürdürmektedir. ‘Ezbersiz Eğitim’ ve ‘Bütünsel Eğitim’ projelerinin mimarlarındandır. Çocuk gelişimi, iletişim, insan gelişiminde medyanın etkileri, demokratik yaratıcı kişilik gelişimi, çocuk edebiyatı ve kadın sorunları üzerine pek çok çalışması bulunmaktadır.   
Etki yayınlarından çıkan “Bilgi Toplumunda Okul ve Eğitim” isimli bir kitabı vardır.  TOP yayıncılığın derlediği ‘İlk Okuma Yazma’ isimli bir ortak yapıtın yazarları arasındadır. Kurucusu olduğu Koru Sanat Merkezinin küçük şairlerinin ve öykücülerinin eserlerini kitaplaştırarak Türkiye’de bir ilk’i gerçekleştirmiştir.
Şiddete Karşı bir duruş olarak ülkemizin çocuk edebiyatı yazarları ve ressamları tarafından hazırlanan ve 15 ilde yayınlanarak on binlerce çocuğa ulaşan ‘Hani Her Şey Oyundu’ kitabının yazarları arasındadır.
Kadın Yazarlar Derneğinin derlediği ‘12 Eylül Tanıklıklar/Kadınlar Anılarını Paylaşıyor’ve ‘Yaz İzmir ‘, EKYAZ’ın derlediği ‘Kent İnsan’, ’Savur Saçlarını Ege’, ’Güneşi Öpmek İçin’, ‘Kadına Dair’ kitaplarına yazıları ve öyküleri ile katılmıştır.
Ayrıca çeşitli dergilere yazılar yazarak, davet edildiği kurumlarda, söyleşiler, seminerler yaparak, anne baba, öğretmen eğitimiyle , çocuk edebiyatıyla ve kadın sorunlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder